טיפול במחלות באמצעות דם טבורי

תאי גזע משמשים מזה שנים לטיפול במחלות סרטן הדם כגון לוקמיה ולימפומה, במחלות גנטיות כגון טלסמיה ופנקוני-אנמיה ובמחלות כשל מערכת החיסון.

חולים במחלות קשות מטופלים לעיתים בכימותרפיה או הקרנות רדיו אקטיביות, שהורסות, בנוסף לתאים הסרטניים, גם תאים בריאים בגופו של החולה. גם תאי גזע במח העצם, המייצרים תאי דם חדשים, נהרסים, וכתוצאה מכך, קורסת המערכת החיסונית ונדרשת החלפת מח עצם חולה במח עצם בריא.

לפני תחילת הטיפולים עוברים חולים אלו טיפול הנקרא "ניוד" לאיסוף תאי גזע ממח העצם או ממערכת הדם שלהם. עם גמר הטיפולים, מושתלים תאים אלו לגופם, לאחר תהליך עיבוד מיוחד.

השתלת תאי גזע חדשים חזרה אל החולה על מנת שייצרו תאי דם בריאים נקראת "השתלה עצמית". במקרים בהם לא ניתן לבצע השתלה עצמית, או במקרים בהם ההשתלה העצמית נכשלה, יש צורך לבצע השתלת מח עצם מקרוב משפחה - במידה ורקמותיו מסווגות כזהות לרקמותיו של החולה, או מתורם זר, במידה ולא קיימת התאמה בין קרובי המשפחה.

חיפוש אחר תרומת מח עצם מתאימה הוא תהליך מורכב וממושך. 70% מהחולים בסרטן הדם הזקוקים להשתלת מוח עצם לא זוכים בסופו של דבר לתרומת מח עצם מתאימה, ולפיכך סיכוייהם לחיות - אפסיים.

המאגר הטוב ביותר לתאי גזע הוא דם חבל הטבור בו מצוי אוסף עשיר של תאי גזע ראשוניים (תאי אב) איכותיים במיוחד, צעירים, חסרי פגמים באופן יחסי ונקיים מזיהומים. המשמעות היא שתאי גזע טבוריים יכולים לשמש כתחליף משופר של השתלת מח עצם לטיפול וריפוי מחלות ממאירות או תורשתיות.

קישורים חשובים - ביניהם תוכלו למצוא קישורים לאתרים המסבירים על בנקי דם טבוריים, תקנים, השתלת מח עצם, תרומות מח עצם ועוד.
שותפים עסקים   מקבוצת טבורית
clal-briut tarya cord blood   logotaburitlogo-taburiton