השהיית חיתוך חבל טבור
אחרי שהתינוק נולד בשעה טובה, שמים על חבל הטבור קליפס וחותכים אותו (אל דאגה, זאת פעולה בלתי מורגשת!). חלק מההורים בוחרים להשאיר את חבל הטבור מחובר לפרק זמן מסוים לפני החיתוך, על מנת שהתינוק יקבל חלק מהדם הנמצא בו. בניגוד למה שרבים חושבים, בהחלט ניתן לשלב השהיית חיתוך חבל טבור עם איסוף דם טבורי.

למה יש דיון בנושא השהיית חיתוך חבל הטבור?

 
יש מחקרים המראים שלהשהיית חיתוך חבל הטבור יש השפעה חיובית על מאגרי הברזל של התינוק בחודשי חייו הראשונים (תוך עלייה קטנה בסיכון לצהבת יילודים הדורשת טיפול באור - פוטותרפיה).

מחקר שוודי שפורסם בסוף 2017 השווה את רמות הברזל בגיל 4 חודשים בין קבוצות תינוקות שחבל הטבור שלהם נחתך 10, 60 או 180 שניות לאחר הלידה. המחקר מצא שריכוז הברזל היה גבוה באופן מובהק בקבוצת ה-60 שניות לעומת 10 שניות, אך לא נמצא הבדל מובהק ברמות הברזל בין קבוצת 60 שניות לעומת 180 שניות9.

ארגון הגינקולוגים האמריקאי פרסם בינואר 2017 נייר עמדה בנושא חיתוך מושהה של חבל טבור אחרי לידה, בו הוא ממליץ על השהיה של לפחות 30-60 שניות לתינוקות שנולדו בזמן10.

האם אפשר להשהות את חיתוך חבל הטבור וגם לאסוף דם טבורי?

כן!

מניסיוננו, בהחלט אפשר להשהות את חיתוך חבל הטבור ולאסוף את הדם הטבורי, כך שהתינוק ייהנה משני העולמות. זאת אופציה שנבחרה ומומשה בהצלחה ע"י לקוחות רבים שלנו. עם זאת, אם תבחרו להמתין עד תום הדופק בחבל הטבור, לא יישאר דם בחבל הטבור ואיסוף דם טבורי לא יוכל לצאת לפועל.

מודאגים שמנת הדם הטבורי שתיאסף אחרי ההשהיה תהיה קטנה מדי?

השהיית חיתוך של חבל הטבור

קודם כל, חשוב שתדעו: איכות מנת דם טבורי לא נקבעת רק לפי נפח הדם שנאסף. לפעמים אוספים מעט דם, אך יש בו ריכוז גבוה של תאים ולפיכך המנה ראויה לשימור לפי סטנדרטים בינלאומיים. ייתכן גם מצב הפוך בו אוספים יחסית הרבה דם, אך ריכוז התאים במנה נמוך. ניתן לדעת את מספר התאים במנה רק אחרי שהיא מגיעה לבנק הדם הטבורי בתל-השומר ונבדקת, וזה אומר שלא אתם ולא המיילדת יכולים לקבוע את איכות המנה לפי העין בלבד.

בכל מקרה, אם תיאסף מנה עם מעט תאים לפי סטנדרטים בינלאומיים, ניצור אתכם קשר ונקבל יחד החלטה לגבי המשך השימור - זאת למעט מקרים בהם בנק הדם פוסל את המנה לשימור. בכל מקרה בו מנה לא נשמרת עקב מיעוט תאים או סיבה רפואית - כספכם מוחזר עד השקל האחרון, כולל תשלום על ערכת הדם הטבורי.

שותפים עסקים   מקבוצת טבורית
clal-briut tarya cord blood   logotaburitlogo-taburiton