concept-pic-fqa

משפחות רבות שמודעות לחשיבות שימור הדם הטבורי מתלבטות בין שמירה בבנק דם טבורי פרטי עבור התינוק ובני משפחתו לבין תרומה לבנק דם טבורי ציבורי. לפני שמקבלים את ההחלטה, חשוב להבין היטב את הדומה והשונה בין שתי האלטרנטיבות.

ריכזנו את רשימת ההבדלים המרכזיים בין בנק דם טבורי פרטי לבנק דם טבורי ציבורי.
אם תחליטו לא לשמר דם טבורי עבור התינוק והמשפחה - חשוב ביותר שתתרמו את המנה לבנק ציבורי! זהו מעשה מבורך שעשוי להציל חיים. אסור שמשאב יקר ערך זה ייזרק לפח.

איפה ומתי ניתן לאסוף דם טבורי? »

למי שייכת מנת דם טבורי? »

מה הזמינות לשימוש במנת דם טבורי? »

מהי מידת ההתאמה של מנת דם טבורי למושתל בעת הצורך? »

איך מתבצעים האיסוף, העיבוד והשימור? »

האם קיימים סיבוכים בעקבות ההשתלה? »

האם השירות כרוך בתשלום? »

האם מתבצע זיהוי גנטי של המנה? »

מהו מספר המנות ששמורות בבנקים ברחבי העולם? »

 

היכן ומתי ניתן לאסוף את הדם הטבורי?

 

בנק דם טבורי פרטי (משפחתי): איסוף דם טבורי מתבצע בכל בתי החולים בארץ 24/7.
בנק דם טבורי ציבורי: תרומות לבנק דם טבורי ציבורי נאספות במספר בתי חולים מצומצם בחלק משעות היממה. למידע נוסף ניתן לפנות לבית חולים בו בכוונתכם ללדת.

למי שייכת מנת דם טבורי?

 

בנק דם טבורי פרטי (משפחתי): מנת הדם הטבורי מזוהה שמית ושייכת ליילוד / להוריו כאפוטרופוסים. המנה תעמוד לרשותם בלבד בעת הצורך ורק הם  יכולים להורות לבנק הדם הטבורי מה יעשה במנה. מסחר במנת הדם הטבורי אסור על פי חוק. למנות דם טבורי בבנק משפחתי לא נעשית בדיקת סיווג רקמות, שכן יודעים למי שייכת כל מנה ומנה.
בנק דם טבורי ציבורי: מנת דם טבורי ציבורי מזוהה רק ע"י מרכיבי סיווג הרקמות של המנה. מנת דם טבורי שנתרמת ונשמרת בבנק ציבורי מגדילה את המאגר ומיועדת לשימוש ע"י כלל האוכלוסייה בכל מקום בעולם, בדומה לבנק דם רגיל. זוהי תרומה אלטרואיסטית שאינה נשמרת עבור התורם עצמו. למעשה, הקשר בין התורם לבין המנה ניתק ברגע התרומה.

מה הזמינות לשימוש במנת דם טבורי?

 

בנק דם טבורי פרטי (משפחתי): מנת דם טבורי שנשמרה בבנק משפחתי זמינה מידית לשימוש הילוד ובני משפחתו.
בנק דם טבורי ציבורי: כשעולה הצורך בהשתלת תאי גזע, מתבצע חיפוש במאגר הישראלי ובמאגרים הבינלאומיים של תורמי מח עצם או דם טבורי. החיפוש עלול להימשך זמן רב יחסית. אין ביטחון שבמאגר הבינלאומי יימצא תורם או מנה שמתאימים לחולה.
אם נמצאה מנת דם טבורי מתאימה, יש לרכוש אותה מבנק הדם הטבורי הציבורי (העלות עומדת על כ- 30,000 דולר). בחלק מהמקרים תכוסה העלות ע"י סל הבריאות.
חשוב לזכור שבנקי דם טבוריים ציבוריים שומרים רק כ-30% מהמנות הנתרמות, זאת בשל שיקולים תקציביים. 
לדברי פרופ' אילת שנער1, מנהלת בנק הדם הציבורי ושירותי הדם של מד"א, "עלות כל בדיקה והקפאת מנה היא 5,000 שקל ועקב חוסר תקציב אוספים מדי שנה כ-5,000 מנות דם טבורי. בפועל מקפיאים רק 1,000-1,500 מנות אשר עומדות בקריטריונים הנדרשים מבחינת כמות ואיכות".

מהי מידת ההתאמה של מנת דם טבורי למושתל בעת הצורך?

 

בעת השתלת תאי גזע, תורם מח עצם חייב להיות זהה בהתאמה מלאה למושתל מבחינת מאפיין סיווג הרקמות הידוע בשם "חלבוני HLA". גם בהשתלת תאי גזע מדם טבורי נדרשת התאמה, אך ניתן להסתפק בהתאמה חלקית. היתרון בתאי גזע מדם טבורי הוא היותם צעירים וגמישים יותר מתאי גזע ממח עצם ולכן מספיקה התאמה של 5, 4 או אפילו 3 פרמטרים מתוך 6 (בהשוואה ל- 6 מתוך 6 בחיפוש תורם מח עצם).
מבחינת מאפיין סיווג הרקמות, בני המשפחה הקרובה הינם בעלי הסיכוי הגבוה ביותר להתאמת HLA.  הורים השומרים מנת דם טבורי בבנק משפחתי מגדילים את הסיכויים של משפחתם הקרובה למציאת התאמה להשתלה בעת הצורך.

בשל מספר כמעט בלתי מוגבל של צירופי HLA אפשריים, סיכויים להתאמה בין שני אנשים שאינם קרובי משפחה קטנים. השתלות כאלה מתאפשרות בכל זאת רק הודות לקיום מאגרי תורמים ממוחשבים בינלאומיים.
כאשר מדובר בטיפולים במסגרת הרפואה הרגנרטיבית (CP, אוטיזם ועוד) - נכון להיום אין אפשרות להשתמש במנה מהבנק הציבורי, אלא רק בדם טבורי של הילד עצמו או של אח/ות.

איך מתבצעים תהליכי האיסוף, העיבוד והשימור?

 

בבנק דם טבורי ציבורי תל השומר ובבנק דם טבורי פרטי של המרכז הרפואי, תהליכי האיסוף, העיבוד והשימור מופעלים על פי תקנות חוק הדם הטבורי (2007) המבוססות על תקנים בינלאומיים, מחמירים ביותר, אשר הבנק הציבורי קיבל את הסמכתם ומפוקח על ידם.

האם קיימים סיבוכים בעקבות ההשתלה?

 

בנק דם טבורי פרטי (משפחתי): לילוד אין דחיית שתל. עבור קרובי משפחה מדרגה ראשונה הסיבוכים בעקבות מחלת דחיית שתל (GvHD) קטנים בצורה ניכרת לעומת השתלה מתורם זר.
בנק דם טבורי ציבורי: סיבוכי דחיית שתל גדולים יותר בהשתלה מתורם זר (GvHD) מאשר בתרומת דם טבורי מקרוב משפחה.

האם השירות כרוך בתשלום?

 

בנק דם טבורי פרטי (משפחתי): שימור דם טבורי כרוך בתשלום. כל בנק פרטי גובה תשלום שונה בהתאם לשירותים הניתנים בו.
בנק דם טבורי ציבורי: השימור אינו כרוך בתשלום.

האם מתבצע זיהוי גנטי של המנה?

 

בנק דם טבורי פרטי (משפחתי): המנה מזוהה בשם ומספר תעודת זהות.  לא מבצעים בדיקת סיווג רקמות של המנה, שהרי התורם (היילוד) ידוע והמנה "מיועדת" ליילוד ובני משפחתו.  במידה והמנה מבנק משפחתי תופשר לצורך השתלה, יבוצעו כל הבדיקות הנדרשות, לרבות זיהוי גנטי של המנה.
בנק דם טבורי ציבורי: המנה מזוהה  ונשמרת על פי סיווג הרקמות שלה. במהלך העיבוד מבוצעת בדיקה סיווג רקמות ונתוניה מועברים למאגר נתונים בינלאומי.

מהו מספר מנות ששמורות בבנקים ברחבי העולם2?

 

בנק דם טבורי פרטי (משפחתי): כ- 4,000,000 נכון ליוני 2015.
בנק דם טבורי ציבורי: כ- 730,000 מנות נכון ליוני 2015.

 1 מקור נתונים - אתר דוקטורס

2 מקור הנתונים Umbilical cord blood donation: public or private?
KK Ballen, F. Verter and J. Kurtzberg
Bone Marrow Transplantation 2015


שותפים עסקים   מקבוצת טבורית
clal-briut tarya cord blood   logotaburitlogo-taburiton