concept-pic-science

סיפור הצלת חייה של צעירה, אשר חלתה במחלת הלוקמיה ובסרטן העצם; ב- 14 בפברואר 2001 עברה ג'סיקה האן השתלה של תאי גזע מדם טבורי אשר בעקבותיה חייה ניצלו.

ב- 14 בפברואר 2001 ג'סיקה האן עברה השתלה של תאי גזע מדם טבורי במרכז הרפואי לילדים Cardinal Glennon. ההשתלה הצילה את חייה וביטלה את ההשפעות הקשות של מחלת הלויקמיה וסרטן העצם שתקפו אותה.

"אני חוגגת שני ימי הולדת עכשיו", סיפרה האן בכינוס שנערך בבנק הדם הטבורי סיינט לואיס, המהווה חטיבה של המרכז הרפואי  Cardinal Glennon והמחלקה לרפואת ילדים באוניברסיטת סיינט לואיס.

ההתחלה
3 חודשים לפני יום הולדתה ה- 9 הרופאים אבחנו אוסטאוסרקומה (Osteosarcoma) ברגלה של ג'סיקה. אוסטאוסרקומה הינו סרטן עצם אשר תוקף מתבגרים צעירים בעיקר בגילאים 10 עד 25. 14 חודשים של טיפולי כימותרפיה חיסלו 96% מהתאים הסרטניים, אולם פגעו ביכולתה של ג'סיקה ליצור תאי דם חדשים, מצב הנקרא תסמונת מיאלודיספלסטית (myelodysplastic syndrome או Preleukemia).

התרופות נגד הסרטן גרמו לנשירת שיער ולבחילות. הרגליים של ג'סיקה גדלו בקצב שונה. 4 שנים של טיפולים הפכו אותה למועמדת להשתלת תאי גזע מדם טבורי.

התהליך
בתי חולים באזור תרמו מנות דם טבורי לבנק הדם הטבורי סיינט לואיס ולמכון המחקר לרפואת ילדים. צוות העובדים בבנק הדם הטבורי ערך מיצוי לתאי הגזע מתוך מנות הדם הטבורי. כל אצווה נבדקת להתאמת מרקרים שונים עם מקבל התרומה ואז נשמרת בפאזה גזית, סיפר דר' וויליאם מילר, המנהל הרפואי בבנק הדם הטבורי סיינט לואיס.

בנק הדם הטבורי בסיינט לואיס מאחסן כמות נכבדה של מנות תאים העשויות להספיק לכ- 18,000 השתלות, לדברי דונה רגאן, המנהלת בפועל. מנות הדם כבר עזרו לכ- 1,000 ילדים ול- 500 מבוגרים. בנק הדם הטבורי שולח בקבוקונים עם תאי גזע ל- 218 מרכזי השתלה ב- 36 מדינות ו- 28 ארצות, היא הוסיפה.

שיעור הריפוי בעקבות שימוש בתאי גזע מדם טבורי הינו 80% עבור ילדים חולי לויקמיה, סיפרה  רגאן, ו- 65% עבור מבוגרים עם מחלות אחרות. השימושים השכיחים ביותר הינם לויקמיה והפרעות שונות של מערכת החיסון, היא הוסיפה.

החוויה הקשה של ג'סיקה
שבועיים לפני ההשתלה הרופאים נתנו לג'סיקה כמות גדולה של תרופות כימותרפיות לחיסול התאים הסרטניים. "כפי שהיה צפוי, הכימיקלים הרעילו את מוח העצם שלה, וגרמו לו לייצר כמות מצומצמת ביותר של דם", סיפר דר' מילר.

ב- 14 לפברואר, מוקפת בבני משפחתה, מוגנת מאחורי דלתות זכוכית של חדר סטרילי, ג'סיקה קיבלה עירוי של תאי גזע מדם טבורי. זמן קצר לאחר מכן, עורה האדים כמו לאחר כוויה והחל להתקלף. "ברגע שמשכתי עור מרגלי, הכל התקלף עד שיכולתי לראות את הבהונות", צחקה ג'סיקה. "זה היה כה דוחה". היא סבלה מטעם רע בפה ועוד תופעות לוואי.

יום אחד, כאב חד ברגלה היה "חדשות טובות ורעות", סיפר דר' מילר. "המשמעות היא שהעצמות שלה צמחו שוב, אך התהליך היה מלווה בכאב". כ- 75 ימים לאחר ההשתלה, מוח העצם ומערכת החיסון שלה התאוששו וחזרו לייצר תאי דם לבנים ואדומים. "100 ימים לאחר קבלת הטיפול, חזרתי לעצמי", סיפרה ג'סיקה. "ילדים אחרים חולמים להיות מישהו או משהו. כל מה שאני רציתי הוא להיות נורמאלית, להיות מסוגלת לבלות עם ילדים אחרים".

יום הולדת חדש
תאי הגזע מדם טבורי בנו מחדש את גופה כמו סיפור מדע בדיוני. סוג הדם שלה השתנה מ- A ל- O. היא אבדה את האלרגיה שהייתה לה לפניצילין. "היו לה את מאפייני ה- DNA של הילד אשר הוריו תרמו את הדם הטבורי שלו", סיפר דרו שומכר, מתאם ההשתלות עבור בנק הדם הטבורי סיינט לואיס. "אם היינו עורכים היום בדיקת DNA, היא הייתה שונה מזו שהייתה לפני ההשתלה".

בקיץ האחרון, ג'סיקה עבדה בבנק הדם הטבורי, בעודה בחופשת סמסטר מלימודים באוניברסיטת Rockhurst בקנזס סיטי. היא נמצאת בשנה השנייה ללימודי ביולוגיה ותיאולוגיה. היא מתכוונת לעסוק במחקר של תאי גזע מדם טבורי. בינתיים היא משוחחת עם ילדים העומדים בפני אתגרים דומים.

"נראה שהם מבינים מישהו שעבר את כל מה שהם עוברים", מסכמת ג'סיקה.


שותפים עסקים   מקבוצת טבורית
clal-briut tarya cord blood   logotaburitlogo-taburiton