concept-pic-science

נערה מטקסס עברה השתלה כפולה של דם טבורי במטרה להציל את חייה מלוקמיה מיאלואידית.

מאבק בסרטן קשה בכל גיל, אולם עבור נערה מתבגרת, הדבר עשוי להיות  קשה שבעתיים. את שיאן מיילס הסרטן הרחיק מבית הספר, מחבריה ואף מנשף הסיום המסורתי של ביה"ס התיכון. אולם, מאבקה האמיץ סלל את הדרך לטיפולים טובים יותר עבור חולים ההולכים בעקבותיה.

בשעת בוקר מוקדמת שיאן מיילס ואמה מגיעות למרכז הרפואי לילדים שבדאלאס. שיאן עוברת טיפול  לצורה נדירה של סרטן הדם הקרוי לוקמיה מיאלואידית חריפה (AML), שאובחן בחודש אפריל בשנת 2009, בהיותה בת 15.

"הדבר הראשון שאמרתי הוא: "אני לא רוצה למות" מכיוון שחשבתי לעצמי – "אני רק בת 15", סיפרה מיילס. "לא הספקתי ללכת לקולג'. עוד לא התחתנתי ועדיין אין לי משפחה. לא הספקתי עדיין לחיות". שיאן החלה מיד בטיפולים. היא עזבה את בית הספר ואת חבריה בקהילה קטנה בצפון מזרח דאלאס. "בכל סופשבוע הם היו מגיעים לבקר אותי וללוות אותי לאורך הטיפולים. ערכנו מסיבות פיצה וצפינו בטלוויזיה", היא סיפרה. היא החליטה לספר את שערה לפני שינשור בעקבות טיפולי הכימותרפיה. מכיוון ששערה היה כה ארוך, היא החליטה לעזור לחולי סרטן אחרים בכך שתרמה אותו לארגון צדקה העוסק בהכנת פיאות עבור ילדים שאיבדו את שיערם עקב מחלה.

האונקולוג שלה, ד”ר אנדרו קו, החליט שהסיכוי הטוב ביותר עבורה להילחם בסרטן יהיה טיפול העושה שימוש בתאי גזע שנאספו מדם חבל הטבור. "דם טבורי עשיר בתאי גזע, תאים צעירים שעדיין לא עברו התמיינות", מיילס הסבירה.

השתלת הדם הטבורי הראשונה נערכה בשנת 1988, על פי התוכנית הלאומית לתורמי מוח עצם. המאגר כולל היום למעלה מ- 100,000 מנות של דם טבורי. הבעיה היחידה הייתה שהשתלה העושה שימוש במנה אחת של דם טבורי עלולה הייתה שלא לספק כמות מספקת של תאי גזע הדרושה להתניע את מערכת החיסון של שיאן. "אם אתה לא נותן מספיק תאים, הם לא ייקלטו אצל המארח החדש ואז החולה עלול למות", הסביר ד"ר קו.

צוות הרופאים שטיפל בשיאן החליט לחפש אחר שתי מנות דם טבורי להשלמת ההשתלה, הראשונה מסוגה שבוצעה במרכז הרפואי לילדים שבדאלאס. הם איתרו שתי מנות מתאימות, אחת מתינוק והשנייה מתינוקת. "המנה שמקורה בתינוק נקלטה. כך שאם תערוך לי בדיקת דם, התוצאה תראה שזהו דם של זכר", הסבירה מיילס. "אולם, אם תיקחו דגימת תאים מהלחי שלי באמצעות מטוש, הבדיקה תראה שמדובר בנקבה".

קרוב לשנה לאחר ההשתלה, שיאן חזרה לבית הספר. היא נמצאת בהפוגה מהמחלה וקרובה לסוף הטיפולים שלה. "אתה לוקח ילדה ואם לא היית מרפא אותה, היא הייתה מתה", אמר ד”ר קו. "עכשיו, אנו מקווים, היא זכתה בהזדמנות נוספת לחיים".

"אם הצלחתי ליצור סיפור הצלחה ממה שעברתי, אז אולי ילדים אחרים שמאובחנים כמוני יוכלו לקבל את אותה ההזדמנות", הוסיפה מיילס. שיאן מקווה לסיים בקרוב את לימודיה בבית הספר ולהתחיל ללמוד בקולג'. היא הייתה רוצה להיות אחות אונקולוגית במרכז הרפואי לילדים, כך שתוכל להחזיר טובה למקום שבו ניצלו חייה.

לפי הנתונים של האגודה האמריקאית לסרטן, יתגלו יותר מ- 12,300 מקרים חדשים של לוקמיה מיאלודית חריפה בארה"ב בשנת 2010. רוב המקרים יאובחנו במבוגרים.


מבוסס על מאמר מאתר http://dfw.cbslocal.com/


שותפים עסקים   מקבוצת טבורית
clal-briut tarya cord blood   logotaburitlogo-taburiton