concept-pic-science

סיפורו של זאק: ילד בן 11 שעבר שתי השתלות דם טבורי ושני ניתוחי מוח והחלים כנגד כל הסיכויים.

לאחר מקרה חוזר של הצורה האלימה ביותר של לוקמיה, שתי השתלות דם טבורי ושני ניתוחי מוח, הרופאים יעצו לסטייסי בוטקוביץ' גואין ולבעלה, סטיב, לקחת את בנם בן ה- 5, זאק, הביתה כדי להיפרד. כומר הוזמן כדי לבצע טקס פרידה אחרון לילד "ששכב שם מחוסר הכרה", כפי שסיפרה דודתו לורי בוטקוביץ'. אולם לזאק היו תוכניות אחרות. לפתע, באופן בלתי צפוי, הוא דחף את ידו של הכומר באמצע הטקס.

"הוא אמר למעשה "לך מכאן, עזוב אותי. אני לא הולך לשום מקום", הסביר סטיב. אביו אמר, כי עד לאותו הרגע הוא הלך ודעך במהירות. מאותו הרגע זאק החל להתאושש, סיפרה לורי. "אלוקים עדיין לא היה מוכן לקראתו", היא הסבירה.

זיכרונות מהמחלה
הילד שהתאושש במהירות זוכר את רוב מה שהתרחש.
"אני בן 11 שנים ושרדתי פעמיים את מחלת הסרטן", זאק כתב בעמוד הפייסבוק של אימו. "אינני זוכר את כל הפרטים... אני זוכר קטעים וחלקים. אני זוכר שהייתי מחובר להרבה צינורות. אימי קראה לי "הכלבלב הקטן שלי ברצועה". אני זוכר את אבי מכריח אותי ללכת במסדרון  גם כאשר לא רציתי. הוא אמר שאהיה חולה יותר אם לא אעשה כן. אני זוכר אנשים שנכנסו לחדרי ודיברו עלי כאילו שאני לא שם. לפעמים עשיתי את עצמי ישן. אני זוכר את אמא ואבא עצובים לפעמים ומנסים שאני לא אראה".

לא היה סביר שזאק יוכל לחלוק את זיכרונותיו היום. "הסיכויים היו כנגד זאק, אמר האונקולוג של זאק באותו הזמן, ד"ר מייקל גראהם. בגיל 3 זאק פיתח לוקמיה מסוג PH+ leukemia (לוקמיה מיאלואידית כרונית עם כרומוזום פילדלפיה חיובי), אחת הצורות הקטלניות ביותר של המחלה, והוא עבר השתלה נדירה של דם טבורי.

"דם טבורי נאסף מחבל הטבור והשילייה לאחר שהתינוק נולד. הדם עשיר בתאי גזע. הדם שנתרם נבדק, מוקפא ונשמר בבנק דם טבורי לשימוש עתידי", לפי אתר www.marrow.org. ההשתלה טומנת בחובה סיבוכים, כמה מהם מסכני חיים. כעבור שנה בלבד, זאק יתמודד עם סיבוכים אלו. לאחר שנה שבה זאק התאושש, המשפחה חטפה זעזוע שלא ציפו לו. המחלה חזרה וזאק נזקק להשתלה נוספת, עם כל הסיכונים הנלווים. "הסיכויים לשרוד טיפול אחד אינם טובים", אמר סטיב. "הסיכויים לעבור שני טיפולים נמוכים ביותר".

אולם, גם הפעם זאק ניצח כנגד כל הסיכויים ושב לאיתנו. אולם, היה זה רק תחילת מסעו. הוא פיתח זיהום פטרייתי, אספרגיליוס, אחת מתופעות הלוואי הקשות, של הטיפול בלוקמיה. "זה היה עוד גזר דין מוות", סיפר סטיב. "זה מה שבדרך כלל הורג את השורדים מטיפולי הלוקמיה".

סטייסי סיפרה שנאמר לה שהזיהום פוגע בדר"כ בריאות. אולם במקרה של זאק היה להם מזל, למרות שבהתחלה זה לא נראה כך. הזיהום התיישב במוח, חלק במוח שברובו "אינו בשימוש". היה דרוש ניתוח מוח. ואז היה צורך בניתוח מוח נוסף לטיפול באספרגיליוס. אולם זאק עדיין לא נחלץ מהצרה. 69 התפרים שבראשו הזדהמו. "זאק עבר מסע קשה. הם התאוששו במהירות. הם מצאו את הדרך לעשות כן".

דר' גראהם סיפר ותיאר את זאק כבעל אישיות המתאימה שסייעה לו לעבור את הליך ההחלמה.
לאחר מכן זאק פיתח בנוסף דלקת בלבלב.

כאב
"זה היה מכאיב... החלק הקשה ביותר היה לצפות בו שרוי בכאב ללא יכולת לעשות דבר", שיתף סטיב.
תוך כדי מגוון הטיפולים הרופאים נאלצו "לתקוע מזרקים עמוק בירכיו. היה צורך ב-4 אחיות בכדי לרסן אותו". אביו מספר כי גם בזמנים הקשים ביותר בנו "לעולם לא התלונן ותמיד עשה מה שביקשו ממנו". בזמן שהם שהו בבית החולים, בזמנים "שממש גרו שם", סטיב סיפר שהמשפחה ראתה כ- 20 ילדים שמתו.

ואז, לבסוף, הגיעו חדשות טובות. לא היו עוד מכשולים משמעותיים וזאק היה בדרכו להחלמה. סטיב מספר שבהתבסס על שיחותיו עם רופאים ועל המחקר הפרטי שערך הוא יהיה מופתע מאוד אם יהיו יותר משני ילדים נוספים ששרדו את אותה סדרה של אירועים.

יש גם זיכרונות טובים
גם בזמן המאבק על חייו, היו זיכרונות טובים. "אני זוכר גם דברים טובים. אני זוכר את הרופא שהיה בחור מצחיק ותמיד נהג למעוך לי את הבטן. אני זוכר אחיות, המון אחיות, שתמיד דאגו לי וגרמו לי לחייך. אני זוכר את תיבת הצעצועים במרפאה. היא הייתה גדולה", זאק כתב. "אני זוכר שפגשתי חמור בשם תפוח. אני זוכר מסוקים נוחתים וממריאים ממנחת המסוקים מחוץ לחדר בו שהיתי. כבאים מבקרים מתחנת הכבאים מס' 5 בטוסון שנתנו לי תעודת כבאי לשם כבוד, אני עדיין מחזיק בכרטיס הברכה שהם הביאו לי. אני זוכר את אבי מבריח עכביש טרנטולה בקופסת פלסטיק וקראנו לו על שם אחת האחיות".

היו עוד זיכרונות מהנים. "אני זוכר את אמא יושבת על משולש הפיצה שלה ואפילו לא שמה לב לזה עד שאבא אמר לה...אני יודע שאני חייב להכיר את אמא ממש טוב. היא אומרת שאני עדיין מסוגל לקרוא אותה כמו ספר", סיפר זאק.

משימה
היום, כשמונה שנים לאחר מכן, לזאק יש צלקת בראשו ויתכן ויסבול מעיכובים קלים בגדילה. הוא מסתכל מלמטה על אחיו הקטנים. אבל הוא תלמיד מצטיין יחסית שכל עתידו לפניו ויש לו מטרה בחיים.
לורי אמרה בשלב מסוים לאחר שהמשפחה עברה לנבאדה, הם גרו בבית שכור וישנו על הרצפה, כל רכושם נהרס ביחידת אחסון שהוצפה בזמן מעבר הדירה. זאק נמצא במשימה לשכנע תוכנית טלוויזיה Extreme Makeovers Home Edition (העוסקת בשיפוץ בתים) לעזור למשפחתו השרויה במצוקה כלכלית. זאק עומד בראש קמפיין ב- Facebook על מנת להיכלל בתוכנית. המסע נקרא " Bid for Syd", אחותו הצעירה של זאק, סידני, הנאבקת בצורה פחות אלימה של לוקמיה.


לכתבה המלאה:
Zach's Story: Beating the odds again and again


שותפים עסקים   מקבוצת טבורית
clal-briut tarya cord blood   logotaburitlogo-taburiton