concept-pic-science
דיויד האריס מסכם 20 שנה לשימור דם טבורי בבנק המשפחתי הראשון CBR ומסביר על תחילת שימור דם טבורי והיכן הוא רואה את פני התעשייה בעתיד.


היה זה לפני 20 שנה כאשר  דיויד האריס, פרופסור לאימונולוגיה באוניברסיטת אריזונה, זיהה את הפוטנציאל של תאי גזע מדם טבורי. כאשר בנו נולד ב 24 ליוני 1992, הוא אסף את דגימת תאי הגזע מדם טבורי הראשונה בעולם בכדי שתישמר במיוחד לשימוש המשפחה. ומאז, כך אומרים, כל השאר הוא היסטוריה.

שאלה: כיצד למדת לראשונה על תאי גזע מדם טבורי ומה שכנע אותך שכדאי לשמור אותם?

ד"ר האריס: עסקתי בתחום של תאי גזע והשתלות מוח עצם במשך מספר שנים, ופגשתי עמית מ- Memorial Sloan-Kettering  שעבד עם דם טבורי. החלטנו לעבוד ביחד, ובשנות השמונים המאוחרות קבענו, כי ניתן יהיה להשתמש בתאי גזע במקרים רבים כתחליף למוח עצם בהשתלות. הממצאים ששכנעו אותי כי תאי גזע מדם טבורי הם אכן בעלי ערך רב הגיעו לאחר 3- 4 שנים של מחקר.

שאלה: כאשר הסברת על שימור הדם הטבורי לעמיתים, לצוותי מחקר, או אפילו לבני משפחתך וחברים, מה הייתה תגובתם הראשונית?

האריס: בזמנו, נראה היה כי דם טבורי הינו מקור חשוב לתאי גזע וכדאי היה לשמרו, בייחוד לחולים שלא יכלו למצוא מוח עצם תואם. אולם השאלה הייתה: "האם משפחות פרטיות יהיו מוכנות לשלם כדי לשמור את הדם הטבורי שלהן, כאשר לא היה בו צורך מיידי?" תוך זמן קצר גילינו שהתשובה הייתה חיובית. היינו מופתעים לנוכח הדרישה הגדולה לשימור דם טבורי בבנק דם משפחתי.

שאלה: האם אתה יכול להסביר, כהורה וכמומחה בתחום, מדוע כל כך חשוב להורים אחרים לאסוף ולשמור את תאי הגזע מהדם הטבורי של ילדם בחברת CBR? מה חברת CBR מציעה שבנקים אחרים לא מציעים?

ד"ר האריס: לא רק שחברת  CBR גדלה והפכה להיות בנק הדם הטבורי הגדול בעולם, החברה המשיכה לשפר את שיטות העיבוד והאחסון לאיכות המרבית. אנו מטפלים בכל דגימה, כאילו הייתה יקרה לי כמו הדגימה הראשונה של בני. הורים חייבים לוודא כי אם הם או ילדיהם יזדקקו בעתיד להשתלה, שהדגימה טופלה כראוי. חברת CBR יציבה מבחינה כלכלית, דבר שצריך לתת לך שקט נפשי שהחברה ודגימת הדם הטבורי ששמרת יהיו כאן כשתזדקק להם.

שאלה: היית חלק מהתחום כבר מההתחלה. מה היית מחשיב כחלק מההתפתחויות המעניינות ביותר בשימור דם טבורי? מהם האתגרים הגדולים?

ד"ר האריס: שימוש בדם טבורי ברפואה רגנרטיבית במשך 7-8 השנים האחרונות היה ההתקדמות המשמעותית ביותר. לפי דעתי, זה עומד להיות התחום שבו נראה את השימוש הרב ביותר של תאי גזע מדם טבורי בעתיד.

בנוסף, מאוד מרגש לראות כי דם טבורי משמש להשתלות בחולים מבוגרים שבדרך כלל לא נחשבו מתאימים להשתלות מוח עצם.

ישנם אנשים שחושבים כי שימוש בתאי גזע מדם טבורי לא נפוץ בהשתלות, אולם למעשה היו למעלה מ- 25,000 השתלות שעשו שימוש בתאי גזע מדם טבורי במשך 20 השנה האחרונות. אנשים עדיין ממתינים לטיפולים נוספים שיגיעו לפני שהם משוכנעים בערך הרב של שימור דם טבורי, ולא מבינים כי אלפי חולים עושים שימוש בדם טבורי כבר עכשיו. אני סבור כי יש להעלות את המודעות.

שאלה: הבן שלך עכשיו בן 20 שנה. מה הוא חושב על שימור דם טבורי?

ד"ר האריס: הוא כרגע סיים את השנה השנייה בקולג'. אז בנוסף להשקעה שלי בעתידו הרפואי, השקעתי בהכשרה האקדמית שלו. הוא חושב שזה מגניב שהוא היה הראשון שהייתה לו גישה לדם הטבורי שלו ומבין כי שימור דם טבורי הינו חשוב. אולם, כיתר הסטודנטים בקולג' כיום, הוא מרוכז בליהנות מהחיים עכשיו. הוא עדיין זקוק להוריו שיעזרו לו לתכנן את עתידו.

שאלה: מהו תפקידך כמנהל המדעי של CBR?

ד"ר האריס: אני מקשר בין החברה לקהילה המדעית והאקדמיה. כאשר יש משהו חדש, למשל רקמת חבל הטבור, אנו מוצאים את הדרך הטובה ביותר לעבד אותה. אנו חושבים לעצמנו, "מהי הדרך הכי טובה לעשות זאת?" פעמים רבות אנו בודקים מה אחרים בתחום עושים ומשווים תוצאות.

אני חושב שחשוב להמשיך בחינוך הציבור. הערך של תאי גזע מדם טבורי ותאי גזע מרקמת חבל הטבור הוא דבר שקבוצות חדשות של הורים המצפים לתינוק צריכות לשמוע עליו. כמו כן, יש סט חדש של רופאים שסיימו את לימודיהם שיש לחנך. הורים מקבלים את ההזדמנות הזו פעם אחת בלבד עבור ילדיהם, ואנו מקווים כי בחירתם תהיה מתוך ידיעה.


לכתבה המלאה: A Look Back at 20 Years of Family Cord Blood Banking הקליק/י כאן
שותפים עסקים   מקבוצת טבורית
clal-briut tarya cord blood   logotaburitlogo-taburiton