concept-pic-science

תינוק בן 9 חודשים עבר השתלת תאי גזע מדם טבורי לריפוי מחלת הכשל החיסוני המולד בה אובחן (SCID)

שנתו הראשונה בחייו של כל תינוק מלאה בהתחלות חדשות. אולם תינוק בן 9 חודשים העניק להוריו "סיבוב שני" של אבני דרך מרשימות בעודו מנסה לנצח מצב חיסוני נדיר כאשר אלפי אנשים מתפללים עבורו ויותר מ- 2000 איש מוכנים לתרום לו מוח עצם, אם יזדקק.

במקום זאת, השתלת תאי גזע מדם טבורי שבוצעה לאחרונה בבית החולים לילדים "מרסי" הפכה את גרנטון ביילס מתינוק חלש ושברירי שבקושי נע לילד תוסס אשר קופץ בכל פעם שרואה את הוריו עטויי המסיכות והכפפות נכנסים לחדרו הסטרילי בבית החולים.

לצפייה בסרטון הווידאו של גרנטון ביילס והוריו

הילד עזב לאחרונה את יחידת הטיפול נמרץ לילדים בבית החולים, בה שהה למעלה משלושה חודשים.

"אנו חווים עכשיו את גדילתו מחדש", אמר אביו, דניאל ביילס. "הוא מסוגל לזוז שוב. הוא יכול לשחק. הוא מצליח לחייך".

לגרנטון, מהעיר בוליבר שבמיזורי, ישנה מחלה נדירה הנקראת severe combined immunodeficiency (SCID) או בעברית - מחלת הכשל החיסוני המולד. מחלה זו מונעת מגופו לייצר מספיק תאים להילחם במחלות. המחלה נקראת גם מחלת "ילדי הבועה" מכיוון שקורבנותיה מאוד רגישים למחלות זיהומיות וכמה מהם חייבים לחיות בתוך "בועות" הגנה.

בסוף חודש מרץ השנה, גרנטון אושפז בבית החולים לילדים "מרסי" לאחר שחלה בדלקת ריאות ונאבק בווירוס נשימתי RSV)). המאבק היה כה קשה עד שהתפתחו "חורים" בריאותיו הרגישות.
הרופאים חיברו אותו למכונת הנשמה, מכיוון שלא היה מסוגל לנשום בעצמו. הם הכניסו צינורות לחזהו כדי לשאוב את האוויר שדלף מריאותיו, נתנו לו תרופות שגרמו לשיתוק בכדי שהציוד הרפואי לא יכאיב לו אם יזוז וכן כדי למנוע "בזבוז" חמצן או אנרגיה.
הוריו לא יכלו לאחוז בו במשך חודשיים.
היום, גרנטון משחק עם כל מה שבהישג ידו. הוא נותק ממכונת ההנשמה וכנראה שיסירו בקרוב את הצינור היחידי שעדיין נותר בגופו.

השיפור שחל במצבו של גרנטון מרגש את המשפחה, החברים ואנשים זרים שהתאספו סביבו ועקבו אחר הסיפור הרפואי שלו דרך עדכונים יומיים בבלוג שפורסם ע"י הוריו באינטרנט.

בזמן שגרטון המתין לריפוי ע"י השתלת מוח עצם או דם טבורי, 5 עיירות בעלות קשרים למשפחת ביילס ערכו מבצעי רישום לבנקי דם בתקווה למצוא תורם מתאים. כ- 2,200 איש נרשמו לבדיקות התאמה, מספרים שהרשימו את הגורמים הרשמיים בתוכנית השתלת מוח העצם במיניאפוליס.
לבסוף נמצא תורם מתאים. כל מה שהוריו של גרנטון ידעו היה שהתורמת היא בת 35, מספיק מבוגרת כדי להניח שנחשפה לווירוס שתקף את גרנטון, כך שהתאים מגופה ידעו להלחם בווירוס.

אולם לדברי דניאל בייליס, כאשר הגוף תוקף את הווירוס, הוא תוקף את כל מה שסביב לווירוס. המשמעות היא כי היה סיכון כי ריאותיו של גרנטון יהרסו בתהליך.

הוריו של גרנטון לקחו את ההחלטה הקריטית לנסות השתלת דם טבורי, מהלך בו הווירוס יותקף ע"י התאים באופן איטי. גרנטון קיבל את תרומת הדם ב- 10 ביוני. עד עתה מצבו משתפר. בדיקת דם שנערכה לו הראתה כי כ- 86% מתאי הדם הלבנים בגופו מקורם בתרומת הדם הטבורי. בדיקה נוספת הראתה כי גופו של גרנטון ייצר תאים חדשים הנלחמים בווירוס.

אלו הם אבני דרך חשובות בהשתלה כיוון שהבדיקות מראות כי שהתאים שהתקבלו מהתרומה מתחילים לייצר תאים חדשים, אומר ג'ון מילר, המנהל הרפואי של השירותים הרפואיים לתורמים ב-NMDP.

משקלו של גרנטון ירד מכ- 7 ק"ג בגיל 3 חודשים לכ- 5 ק"ג בגיל 6 חודשים. בעת כתיבת הכתבה הוא כבר מתקרב ל- 8 ק"ג. לאחרונה, לאחר שהוא נותק ממכונת ההנשמה יכולים הוריו להחזיק אותו על הידיים כמה שהם רוצים. כאשר ג'ני ביילס מחזיקה בבנה "הוא ממש נמס בזרועותיי ואוהב כל רגע".

עכשיו הוריו של גרנטון כבר חולמים על היום בו לא יצטרכו יותר ללבוש חלוק וכפפות כדי להיכנס לחדרו במחלקה לטיפול נמרץ. הם מדברים על היום בו לא יצטרכו ללבוש מסיכה, כך שבנם יוכל לראות שגם הוריו יכולים לחייך.

לכתבה המלאה arrowpink_bullet_over
שותפים עסקים   מקבוצת טבורית
clal-briut tarya cord blood   logotaburitlogo-taburiton