concept-pic-science

הורים החליטו להביא ילד נוסף לעולם כדי להציל את חייה של בתם הפעוטה בעזרת תאי גזע מדם טבורי של התינוק שייוולד

היילי ג'וי קנט אובחנה כחולה בצורה נדירה של מחלת הלויקמיה בהיותה בת 3 חודשים. היא עברה השתלה של תאי גזע כדי להלחם במחלה, אולם תמיד ישנו החשש כי המחלה תחזור.

מריה וריק קנט רוצים לעשות כל שביכולתם כדי להציל את בתם, היום בת 23 חודשים, מהמחלה.

כוח הרצון העצום מניע את בני הזוג לדרך לא שגרתית ומעט מסובכת. הם מתכננים להביא ילד נוסף לעולם בכדי להגביר את הסיכוי שבתם היילי, פעוטה שובבה שעדיין לא יכולה לדבר, תוכל למצוא התאמה אם תזדקק להשתלה נוספת של תאי גזע.

מכיוון שמריה עברה 9 הפלות במשך 10 שנים, הביציות המופרות שלה יושתלו אצל אם פונדקאית, אשר תתרום את רחמה ואת זמנה.

בתרחיש הטוב ביותר, התינוק ייוולד ותאי הגזע אשר הושתלו בגופה של היילי לפני כשנה ימשיכו להגן עליה מפני מחלת הלויקמיה הלימפובלסטית החריפה (Acute Lymphoblastic Leukemia).

הרופאים שמטפלים בהיילי בבית החולים לילדים בלוס אנג'לס אומרים כי מוקדם מדי לדבר על השתלה שנייה. אולם הסיכויים להישנות המחלה הינם גבוהים, ואם זה יקרה, אומרת מריה קנט, תאי גזע יילקחו מהדם הטבורי שיישמר מן התינוק שייוולד או שימוצו ממוח העצם שלו.

"הזדמנות זו נפלה בחיקי", אומרת מריה קנט, בעודה צופה בבתה רצה בחדר המגורים. " אם לא הייתי עושה זאת והייתה חלה נסיגה במצבה של היילי, לא הייתי יכולה לחיות עם עצמי".

בני הזוג קנט אומרים כי רצו במשפחה גדולה יותר. הם יאהבו את התינוק וידאגו לו בדיוק כפי שעשו עם יתר שלושת ילדיהם: התר בת ה- 22 והתאומים ריאן והיילי. הם אומרים כי הסוכנות לאיתור אם פונדקאית אשר תורמת את שירותיה מנסה לגייס 15,000 דולר כדי לשלם על ההוצאות הרבות הכרוכות כדי לאפשר את הלידה. הם אומרים כי ההחלטה לפנות לאם פונדקאית הייתה קלה.

"סביר להניח כי כל הורה היה עושה זאת כדי להציל את ילדו", אמר ריק קנט.

מריה קנט היא עקרת בית בת 40. בעלה בן 44 עובד כמנהל בניה. תמיד הם רצו עוד ילדים. לפני כשנתיים, לאחר שורה ארוכה של הפלות, הם שילמו כ- 60,000 דולר לאם פונדקאית שתלד את ילדם, דבר שהוביל ללידת התאומים.

ריאן והיילי נולדו ב- 6 ליוני, 2006. ריאן בריא, אולם כאשר היילי הייתה בת 3 חודשים, היא החלה להקיא ופיתחה חום שלא ירד. במחלת הלויקמיה שבה חלתה תאי הדם הלבנים עברו מוטציה אשר גרמה להם לגדול ללא שליטה, ולדחוק הצידה את התאים הבריאים.

היילי נזקקה להשתלת תאי גזע. בקרב בני משפחתה לא נמצא תורם מתאים. תורם בעל התאמת רקמות חלקית נמצא במאגר הארצי. היילי עברה הליך אינטנסיבי של כימותרפיה אשר הרס את התאים הסרטניים אך גם פגע במערכת החיסון שלה. תאי גזע מדם טבורי הושתלו בגופה של היילי כדי לייצר תאי דם בריאים.

שנה לאחר ההשתלה, היילי משחקת בצעצוע בביתה בעוד ריאן משתולל עם משאית בטון. בדיקות הראו שאין סימנים למחלת הסרטן. המערכת החיסונית של היילי נותרה מרוקנת ותאי הדם החדשים עדיין נאבקים כדי להסתגל לגופה. היא איננה יכולה לשחק מחוץ לבית ולא להסתכן ביציאה מביתה. היא נוטלת כ- 10 סוגים של תרופות, הכוללות סטרואידים. התרופות והליך הכימותרפיה שעברה מסבירים את העובדה שהיא נמוכה יותר מאחיה התאום וקירחת.

מומחים אמרו למשפחה כי להיילי ישנו סיכוי של 25% לחיות יותר מ- 5 שנים.
"סוג הסרטן שיש להיילי, רוב הילדים אינם שורדים", הוסיפה מריה קנט.

הסוכנות לאיתור אם פונדקאית במרילנד ואילינוי, אשר שמעה על היילי ג'וי, איתרה עבור בני הזוג אישה אשר מוכנה לשמש כפונדקאית, וכל זאת ללא תשלום.
העובר יוכל להישתל ברחמה של האישה שנבחרה לשמש כפונדקאית עוד הקיץ, "ולשם כך יש לפעול במהירות", אמר ג'יימי אידיס, שותף בסוכנות.
לפני שהעובר של הזוג קנט יוכנס לרחם הוא יעבור בדיקות במעבדה גנטית כדי לוודא שמוח העצם תואם ככל האפשר לזה של היילי.

"כל שאנו מבקשים הוא סיכוי נוסף, ואנו מאמינים כי תינוק נוסף יביא זאת", אומר הזוג קנט.

לכתבה המלאה


שותפים עסקים   מקבוצת טבורית
clal-briut tarya cord blood   logotaburitlogo-taburiton