concept-pic-science
אנדי שאובחן בגיל שנתיים ניצל ממחלת אוטואימונית שאיימה על חייו הודות לתרומת דם טבורי מאחותו. דם טבורי עשוי להציל ילדים נוספים הסובלים ממגוון מחלות.

כאשר הורים המצפים לתינוק מדמיינים את עתידו של ילדם, הסיכון למחלה גנטית נדירה אינו חלק מהתמונה. אולם, זו הייתה המציאות עבור אנדרס ופאולינה טרווינו מבוסטון. בנם אנדי אובחן בגיל שנתיים כסובל ממחלה אימונית המסכנת את חייו. עד גיל 5 אנדי שהה בבית חולים כ- 1,000 ימים וראה יותר מ- 300 רופאים שניסו לרפא את מחלתו.

אולם, הודות לטיפול שעבר, במסגרתו קיבל תרומת תאי גזע מדם טבורי מאחותו סופיה, הוא מתאושש ומצבו הרפואי טוב מתמיד.

בעקבות מסעו הרפואי של בנו, אנדרס כתב ספר שכותרתו "אנדי וסופיה" המתעד את סיפורה האישי של משפחתו ומפרט על הטיפול שהציל את חייו.

המחקר המדעי בתאי גזע מדם טבורי המתפתח בשנים האחרונות מראה סימנים מבטיחים במילוי פערים טיפוליים עבור ילדים רבים, כמו אנדי, הניצבים בפני מצבים מסכני חיים. דם טבורי הינו מקור עשיר בתאי גזע, העשויים לשמש כטיפול באמצעות תיקון ו/ או החלפה של תאים פגועים בגוף.

"מחקרים מוצאים שימושים רפואיים חדשים לתאי גזע אלו בכל יום, ומספקים שקט נפשי למשפחות רבות הבוחרות לשמור את תאי הגזע של הדם הטבורי של ילדיהם", אומר מורי קראוס, המנהל המדעי הראשי של חברת ViaCord, בנק דם טבורי משפחתי בארה"ב.

מספר בנקי דם טבורי פרטיים אוספים ושומרים את תאי הגזע למקרה שהילד יזדקק להם בעתיד. האיסוף אינו מכאיב לתינוק או ליולדת ומתרחש מיד בתום הלידה. המיילדת מהדקת את חבל הטבור ובאמצעות מחט והדם זורם לשקית איסוף ייעודית בתהליך שאורך כ- 2 עד 4 דקות. לאחר האיסוף, שקית הדם נאטמת ועוברת למתקן עיבוד בו היא מוחזקת בטמפרטורה נמוכה לצורך השימור.

עד היום, תאי גזע מדם טבורי שימשו לטיפול בכ- 80 מחלות מסכנות חיים, כולל סוגי סרטן שונים, לוקמיות, כשל מוח עצם, אנמיה חרמשית, מחלות גנטיות והפרעות דם שונות. חוקרים בתחום הרפואה בוחנים את השימושים של תאי גזע אלו בחולי סוכרת מסוג 1, מחלות לב, פציעות ספורט ומצבים שכיחים אחרים שעדיין לא נמצא להם מרפא. לתאי גזע יתרונות שהולכים ומתרבים, והורים בוחרים לשמור את הדם הטבורי של ילדיהם בשל הפוטנציאל הגדל שלהם.

כאשר נעשה שימור פרטי של תאי גזע מדם טבורי, מובטחת לחולה התאמה מושלמת באם יעלה הצורך בהשתלת דם טבורי. להורים המצפים לתינוק ישנן אפשרויות לשימור תאי הגזע באופן פרטי או ציבורי. בבנקי דם טבורי פרטיים תאי הגזע נשמרים לשימוש פרטי של המשפחה בעוד שבשימור בבנקים ציבוריים, התאים זמינים לכל חולה הזקוק להשתלה שהינו בעל התאמה לתורם המנה.

היסטוריה משפחתית יכולה להיות גורם חשוב שיש להתחשב בו בעת החלטת המשפחות לשימור הדם הטבורי. פרופילים גנטיים מסוימים עשויים לגרום לילדים להיות רגישים יותר למחלות, העשויות להיות מטופלות באמצעות תאי גזע מדם טבורי. למשל, הורים הנושאים את הגן הפגום שגורם לאנמיה חרמשית יכולים להוליד ילד שיהיה חולה במחלה והשתלה פשוטה של דם טבורי עשויה להחליף את תאי הדם החרמשיים.

מחקרים קליניים מראים בנוסף, כי השתלות תאי גזע מדם טבורי מוצלחות יותר, כמעט פי שניים, כאשר תאי הגזע מגיעים מקרוב משפחה, בהשוואה לתורם זר (מבנק ציבורי).

עבור משפחות שאחד מילדיהם כבר סובל מאחת המחלות המטופלות בדם טבורי, חברת ViaCord מציעה להשתתף בתוכנית The Sibling Connection Program, המספקת גישה לתאי גזע לצורך הטיפול. במסגרת התוכנית, נעשה איסוף ושימור של תאי הגזע מדם טבורי של התינוק ללא עלות, עבור משפחות העומדות בקריטריונים של התוכנית, וניתן לעשות בהם שימוש עבור אח או אחות הזקוקים להשתלת תאי גזע.

עבור משפחות שבחרו לשמור את הדם הטבורי, כמו אנדי, אפשרויות אלו מספקות שקט נפשי בידיעה שהטיפול יקר הערך זמין במקרה ויהיה בו צורך.

 

לכתבה המלאה: Umbilical cord stem cells provide life-saving treatment for children
סיפורו של אנדי- מהאתר של Viacord


שותפים עסקים   מקבוצת טבורית
clal-briut tarya cord blood   logotaburitlogo-taburiton