concept-pic-science

תאי גזע מדם טבורי שנאספו עם לידתו של דילן ונשמרו בבנק דם טבורי, הצילו אותו 4 שנים מאוחר יותר משיתוק מוחין

דילן קיין שקוע עד צווארו ב- 1,000 כדורי פלסטיק צבעוניים. צחוקו מתגלגל ולפתע הוא זורק בחוזקה בידו השמאלית כדור לעברו של אחד הכתבים. ואז מגיח עוד כדור.. ועוד אחד... והכל מלווה בגיחוכים, צחקוקים ומחרוזת של מילים. הדבר אמנם אופייני לילד בן 4 וחצי, אולם דילן אינו ככל הילדים שבגילו.

דילן אובחן כחולה בשיתוק מוחין לאחר שסבל ממחסור בחמצן בעת לידתו. דילן אינו יכול ללכת בכוחות עצמו והינו בעל ראייה מוגבלת. עד לפני מספר חודשים אוצר המילים שלו היה מוגבל לכ- 6 מילים בלבד, כולל "אבא". הוא עדיין לובש חיתולים.

אולם לקראת סוף חודש מאי דילן והוריו, מארק וג'ינג'ר קיין, נסעו לבית הספר לרפואה של אוניברסיטת דיוק שבדורהאם, צפון קרוליינה. שם עבר דילן טיפול שכלל עירוי של מיליוני תאי גזע מדם טבורי, אשר נאספו מחבל הטבור שלו עם לידתו. לתאי גזע יש את היכולת להתחלק וליצור תאים רבים אחרים כמותם או להחליף תאים פגועים.

בני הזוג קיין שמרו את הדם הטבורי של דילן בבנק דם טבורי באזור מגוריהם. דילן נבחר להשתתף במחקר אודות תאי גזע שנערך באוניברסיטה, הוצאה בסך 19,000 דולר אשר מומנה בחלקה ע"י חברי הקהילה, כולל נבחרת כדור העף של נשות מדינת אורגון.

"בתחילה שמנו לב שחל שיפור בדיבור שלו כאשר שאלתי אותו אם הוא מעוניין לקום ולצאת ממיטתו", סיפרה ג'ינג'ר קיין. הוא ענה "הו, כן" בפעם הראשונה בחייו. ואז, בשבועות האחרונים, הוא החל לומר "אני ד'". הוא יודע שהוא דילן. הוא גם מכריז "טיגר" או "אייה" כאשר הוא רואה לפניו את הצעצועים האהובים עליו מסדרת פו הדב. כמו כן, הוסיפה ג'ינג'ר, הוא מוצא את האות ד' במשאית הצעצוע שלו ללא כל עזרה. "המיומנויות הקוגניטיביות שלו שופרו לאין ערוך", קבעה ג'ינג'ר. "הוא חוזר עכשיו כמעט אחרי כל מילה שאנו מבקשים ממנו. זה מעולם לא קרה קודם לכן. נראה שחל שיפור גם בראייה שלו". בנוסף, דילן הראה גם התקדמות בהליכה בעזרת מוטות מקבילים שבהם הוא יכול  להיאחז לתמיכה במשקל גופו.

דילן השתתף בטיפולים אינטנסיביים רבים במהלך חייו, בני הזוג קיין מספרים שבעבר הם מדדו הצלחות ביחידות של דקות. ההתקדמות הנוכחית שלו נראית מאוד גדולה, אף כי צוות הרופאים מאוניברסיטת דיוק אמרו לבני הזוג לא לצפות לשיפור משמעותי ניכר במשך לפחות חצי שנה וייתכן שאף שנה.

בני הזוג אמרו שהם הבחינו בשיפור ניכר בדיבורו של דילן, בכישורים הקוגניטיביים שלו, בראייה ובתנועות הרגליים. "הוא נהג לגרור את רגלו הימנית", סיפרה ג'ינג'ר. "כעת הוא יכול ממש לעמוד עליה ולהזיז אותה בזמן הליכתו".

לפני מספר חודשים דילן נזקק לעזרה בכדי לקום. כעת הוא מצליח לקום לבדו וזקוק לעזרה רק לצורך שיווי משקל.

"אלו ההישגים הגדולים ביותר שעשה במשך כל חייו", אמר מארק. "בדרך כלל אנו רואים התקדמות בצעדים קטנים מאוד במשך חודשים רבים. כעת השיפור הוא בצעדים ענקיים".

דילן יצא בקרוב למסע נוסף. לאוזניו יוכנסו שתלים שיאפשרו לו להתמודד עם לחץ אטמוספרי גבוה, כך שיוכל לבלות 90 דקות ביום, במשך 5 ימים בשבוע, בחדר עם לחץ גבוה. הוא ינשום חמצן נקי ודחוס בלחץ הדומה ללחץ בצלילה במים עמוקים. ההליך, כפי שהוריו מקווים, ימריץ ויעורר את התאים במוח אשר לא קיבלו חמצן בעת הלידה.

"התאים לא מתים. תא הלחץ ידחוף את החמצן עמוק לתוך התאים כך שיוכלו לקבל זרימת דם לתוכם", הסבירה ג'ינג'ר. "בנוסף, השימוש בתא הלחץ יכול להעלות את מספרם של תאי הגזע בגוף עד פי שמונה".

משפחת קיין תשהה בקליניקה במשך שבוע. דילן יצטרך לעבור לפחות 120 טיפולים לפני שיוכלו לראות שיפור כלשהו.

"אנשים ישאלו אותנו אם היינו עושים את הכל מחדש", ג'ינג'ר אמרה. "ותשובתנו היא "כן. בהחלט".

לכתבה המלאה arrowpink_bullet_over


שותפים עסקים   מקבוצת טבורית
clal-briut tarya cord blood   logotaburitlogo-taburiton