concept-pic-science

עדנה צ'אנג - וגה ובעלה עזבו מאחור עבודות טובות, בית נוח ומשפחה מורחבת בפנמה בתקווה להשיג טיפול טוב יותר לאייזק, אשר סבל מאנמיה חרמשית.

מתוך דאגה להתמודדויות של אייזק עם דלקת ריאות ואשפוזים תכופים, המשפחה עברה לגור יחד עם בן דוד בארה"ב. הם הניחו שמישהו בארצות הברית יוכל לעזור בהקלת הסימפטומים של אייזק.
"כולם יודעים שארצות הברית היא ארץ גדולה, מאוד גדולה, ושהרפואה שם מתקדמת", אומרת צ'אנג - וגה. 
ההקרבה שלהם הצליחה מעבר למצופה.

לאחר מכן היה הריון לא מתוכנן והתאמה מושלמת. בשנת 2005 רופאים בבית החולים לילדים אוקלנד השתילו באייזק דם טבורי שנלקח מאחותו הקטנה, יוניס. 
הילד בן ה- 11 נרפא ממחלה שרק לפני מספר שנים נחשבה חשוכת מרפא.

"אנו היינו ברי מזל להגיע למקום הנכון", אמרה צ'אנג - וגה, בעודה יושבת בביתה שבעיר ברנטווד, קליפורניה. "התפללנו שאלוקים יעזור לנו, ובצורה מסוימת הוא אכן עזר".

הסיפור של אייזיק מפנה את הזרקורים אל ביה"ח לילדים אוקלנד המושך תשומת לב מכל העולם. הסיפור מראה גם את מה שד"ר ברטרם לובין, נשיא מכון המחקר של ביה"ח מקווה להשיג בעזרת "יוזמת הבריאות הגלובלית" החדשה שהוא מקדם.

"למה שאנחנו עושים פה יש באמת השפעה בכל העולם" , אמר לובין, "אנחנו אחת התוכניות הבודדות בארה"ב שהדגימה הלכה למעשה שניתן לרפא ילדים הסובלים מאנמיה חרמשית בעזרת השתלת מוח עצם או דם טבורי".

אנשים רבים שמעו על ביה"ח המטפל במקרים הקשים ביותר של מחלות ילדים, פציעות ומקרי טראומה בכל אזור East Bay. העובדה הפחות מוכרת היא שרק בלוקים ספורים במורד הרחוב ע"ש מרטין לותר קינג, פועלים ביחד רופאים וחוקרים במכון המחקר של ביה"ח במטרה למצוא דרכים חדשות לקידום בריאותם של ילדים בכל העולם.

חוקרי המכון מבצעים מחקרים בתחומי התזונה באסיה, מפתחים חיסונים המיועדים לארצות לא מפותחות, ובודקים כיצד שינויים בתכונות גנטיות משפיעים על התגובה לתרופות וטיפולים.

בין הגילויים הבולטים של מכון המחקר - קיומם של תאי גזע בשלייה. "אחד החוקרים שלנו הצליח להוכיח כי בשלייה ישנם תאי גזע דומים מאוד בתכונותיהם לתאי עובריים...", אומר לובין, "אנחנו עובדים עכשיו על מחקר בתחום תאי הגזע במטרה לשלב את הגילוי ברפואה רגנרטיבית".

מכון המחקר גם הקים את בנק הדם הטבורי הראשון בארה"ב המיועד למשפחות שאחד מילדיהן חולה במחלות כמו לויקמיה, או אנמיה חרמשית ומתכננים ילד נוסף.

צ'אנג - וגה שמחה על כך שיצרה קשר עם ביה"ח. על אף שחייה פה שונים מאוד מחייה בפנמה, שם הייתה מזכירת הנהלה ובעלת סלון יופי וחנות מתנות. בעלה היה סוכן מכירות בינ"ל והייתה להם מטפלת לילדים וסוכנת בית שבישלה וניקתה את הבית. "לא הייתי עשירה", היא אומרת, אבל חיינו טוב מאוד.

לאחר שהגיעו לארה"ב עבדו בניקיון וכיום היא מוכרת מזון מהיר בירידים.

כשאייזק היה בן 10 חודשים הרופאים בפנמה אבחנו אותו כחולה באנמיה חרמשית, מחלה גנטית בה לתאי הדם האדומים צורה הדומה לחצי ירח. התאים פגיעים מאוד, נהרסים בקלות וגורמים לאנמיה קשה.

כל פעילות המורידה את כמות החמצן בדם, כמו מאמץ גופני, יכולה להביא למשבר בריאותי. בגיל שנה הרופאים הסירו לאייזק את הטחול, הוא פיתח דלקות ריאות מדי מספר חודשים ובילה רבות  בבתי חולים.

בשנת 2000 החליטו בני הזוג לעזוב הכל ולעבור לארה"ב עם אייזק ואחיו הגדול אוגוסטין. 3 ימים לאחר שהגיעו אייזק פיתח דלקת ריאות. הם לקחו אותו לביה"ח הממשלתי קונטרה קוסטה בעיר מרטינז, אולם בגלל מצבו המורכב הוא הועבר לביה"ח לילדים אוקלנד.

כאשר צ'אנג - וגה נכנסה להריון שוב ב- 2004 היא פחדה כי גם התינוק יסבול מהמחלה. הרופאים גילו גוש באחת מריאותיה והמליצו לה לעבור הפלה כדי שיוכלו לטפל בבעיה. על אף הסכנה לחייה היא סירבה.

יוניס נולדה בריאה ותאי הגזע מחבל הטבור שלה התאימו בהתאמה מלאה לאייזק. צ'אנג- וגה קוראת היום ליוניס ילדת הנס שלה.

לפני ההשתלה עבר אייזק סדרה מפרכת של טיפולים כימותרפיים ואיבד את רוב שיערו. לאחר מכן בילה כמעט 8 חודשים בתוך ובקרבת בית החולים. על אף הקשיים, התהליך שינה את חייו.

"עברתי תקופה קשה מאוד, אבל עכשיו אני מאושר", הוא סיפר, "אני ילד רגיל ללא מחלות. לא אמות היום. אני פה בזכות אחותי".המאמר תורגם מתוך אתר www.contracostatimes.com


שותפים עסקים   מקבוצת טבורית
clal-briut tarya cord blood   logotaburitlogo-taburiton