שימור תאי גזע מדם טבורי

סקירה מפורטת של תהליך שימור דם טבורי של תינוקכם, מרגע ההחלטה ועד להקפאת המנה בבנק דם טבורי במרכז רפואי שיבא וקבלת פוליסת הביטוח שלכם. הכרת התהליך ולימוד יתרונות של שימור דם טבורי יסייעו לכם בקבלת החלטה ובהבנת כל שלב בשירות טבורית בנק דם טבורי.

שימו לב, אם החלטתם לבצע שמירת דם טבורי של תינוקכם ממש "ברגע האחרון" ולא נרשמתם מבעוד מועד לשירות, טבורית מפעילה מוקד חירום טלפוני שיאפשר לכם לאסוף את הדם הטבורי בכל בתי החולים בארץ. התקשרו ל- 1-770-500-117 24 שעות ביממה.


איסוף דם טבורי: תהליך פשוט ובטוח

 • את ערכת איסוף דם טבורי של טבורית תקבלו לביתכם באמצעות שליח לאחר שהצטרפתם לשירות טבורית.
 • שימרו את ערכת האיסוף של טבורית סגורה בטמפרטורת החדר. זכרו להביאה לחדר לידה (מומלץ להכניס אותה מראש לתיק הלידה).
 • עם הגיעכם לחדר הלידה, הזכירו לצוות הרפואי את רצונכם לבצע שימור דם טבורי. הצוות הרפואי בבית החולים מוכן לבואכם ובקיא בפרטי השירות של טבורית. חשוב להדגיש שניתן לאסוף דם טבורי גם בניתוח קיסרי או בלידה מרובת עוברים.
 • טרם האיסוף, תבדוק המיילדת את פרטי היולדת ותאשרם על מנת להבטיח את זיהויה המוחלט של המנה. זה שלב חשוב מאוד, שכן שימור דם טבורי מתבצע עבור התינוק ובני המשפחה.
 • המיילדת, שהוכשרה במיוחד לשם כך, תאסוף דם טבורי של תינוקכם בתהליך קצר, לא מכאיב ולא מסוכן ליולדת או לתינוק.
 • לאחר לידת תינוקכם ייחתך חבל הטבור, כבכל לידה שגרתית, ובעוד השליה נמצאת ברחם, תחבר המיילדת מזרק פשוט לחבל הטבור והדם המצוי בשליה ייאסף מן המזרק ישירות לשקית הסטרילית המסומנת. תינוקכם אינו מעורב בתהליך, ולא מתבצעת כל פעולה להגדלת כמות הדם בחבל הטבור. בתום האיסוף, תסגור המיילדת את ערכת האיסוף.
 • במהלך הלידה תילקח גם דגימת דם מהיולדת (במידה ונפתח וריד בזרועך עבור מהלך הלידה, אין צורך לדקור שוב).

 

תהליך שימור דם טבורי והקפאתו

 • עם תום הלידה, על נציג המשפחה להודיע למוקד טבורית על הלידה, בהתאם לדף ההנחיות שנמסר בעת הצטרפות לשירות שימור דם טבורי.
 • נציג טבורית יאסוף את מנת הדם הטבורי מחדר הלידה וישנע אותה למרכז הרפואי שיבא תל השומר.
 • עם הגיעו לבנק הדם הטבורי במרכז הרפואי שיבא תל השומר, יועבר הדם לצוות המעבדה שיוודא את תקינותו לאחר השינוע מחדר הלידה, ולאחר מכן יעבד את מנת הדם. חלק חשוב מתהליך שימור דם טבורי הוא תהליך העיבוד הכולל את הפרדת הדם למרכיביו במטרה להשאיר רק את מרכיבי הדם הנדרשים להקפאה.
 • דם טבורי ודם היולדת נבדקים לשלילת זיהומים. שימור דם טבורי יתבצע רק אם תוצאות הבדיקות יימצאו תקינות.
 • תאי גזע עוברים טיפול מיוחד שיאפשר את הקפאתם. הליך העיבוד כולל מספר שלבים להסרת עודף תאי הדם האדומים והפלזמה והבאת כל מנת דם שנאספה לנפח אחיד של 20 מ"ל. כמות זו מכילה כמעט את כל תאי הדם המונונוקלאריים שנמצאו בדגימה המקורית שנאספה, כולל את תאי הגזע ההמטופויטים (של מערכת הדם).
  לתרחיף התאים הזה מוסיפים חומר משמר (DMSO), אשר מגן על התאים מנזק בזמן ההקפאה. התאים ה"מוגנים מהקפאה" מועברים לאחר מכן לשקית הקפאה מפוצלת ייעודית על מנת לאפשר דגימה חוזרת מן המנה. השקית מוכנסת לקופסית מתכת המסומנת במדבקות מיוחדות ועוברת תהליך הקפאה הדרגתי מבוקר. רישום עקומת ההקפאה נשמרת לכל מנת דם. הליך של עיבוד והקפאת מנות דם טבורי חייבים להסתיים בתוך 36 שעות מרגע האיסוף.

 

מה קורה אחרי הקפאת דם טבורי?

 • מנות דם טבורי הקפואות נשמרות בהסגר עד הגעתן של תוצאות הבדיקות לשלילת זיהומים ובדיקות תרביות חיידקים. לאחר מכן, המנות משוחררות מההסגר ומועברות לאחסון קבוע בחנקן בפאזה גזית בטמפרטורה של מינוס 196 מעלות צלזיוס, אשר מבטיחה שימור דם טבורי ממושך ורציף.
 • מתקני האחסון למנות דם טבורי ודגימות נלוות מצוידים במערכות אזעקה הפועלות באופן קבוע. מיכלי ההקפאה המשמשים לאחסון מחוברים למחלקת האבטחה במרכז הרפואי שיבא תל השומר, ונמצאים תחת השגחה 24 שעות ביממה.
 • סימון השקית, הקופסית ומיקומה של המנה במיכל ההקפאה מתבצע באמצעות תהליכים ממוחשבים מתקדמים ביותר. במידה ויתגלו בעיות כלשהן במהלך האחסון, המערכות הממוחשבות אליהן מחובר מיכל ההקפאה יתריעו על כך. צוות המרכז הרפואי שיבא תל השומר עורך בהתאם לנהלי אבטחת איכות קפדניים בדיקות שגרתיות על מנת להבטיח את תקינות האחסון.
 • תוצאות בדיקות דם טבורי ודם של יולדת, מסמך המאשר את סיום תהליך ההקפאה בהצלחה ופוליסת ביטוח דם טבורי יישלחו לביתכם עם סיום התהליך (עם קבלת כל המסמכים הנדרשים מכם). בזאת תם תהליך של שמירת דם טבורי והמנה זמינה לרשות המשפחה באופן מידי במקרה הצורך.שותפים עסקים   מקבוצת טבורית
mircas clal-briut tarya cord blood   logotaburitlogo-taburiton