מחלות המטופלות באמצעות דם טבורי

ד"ר ג'ואן קורצברג היא מדענית בעלת מוניטין בינלאומי בתחום השתלת דם טבורי. במהלך שני העשורים האחרונים היא חוקרת את השימוש בדם הטבורי כתחליף להשתלת מח עצם. תחומי מחקר מרכזיים נוספים של ד"ר קורצברג הם שימוש בדם טבורי אוטולוגי (עצמי) ואלוגנאי (מתורם) ברפואה רגנרטיבית, שכפול תאי גזע מדם טבורי ex-vivo, שיקום של מערכת חיסונית אחרי השתלת דם טבורי ועוד. ד"ר קורצברג ידועה גם בזכות תפקידה בפיתוח שתי תרופות חדשניות ללוקמיה.

joanne kurtzbergג'ואן קורצברג היא פרופ' לרפואת ילדים ופרופ' לפתולוגיה. היא מנהלת את התוכנית להשתלת דם ומח עצם בילדים במרכז הרפואי של אוניברסיטת דיוק בצפון קרולינה, ארה"ב. כמו כן, מנהלת ד"ר קורצברג את בנק הדם הטבורי של קרולינה, משמשת כמנהלת משותפת של מעבדת תאי גזע וכמדענית ראשית של תכנית רוברטסון לרפואה תאית קלינית ותרגומית. ד"ר קורצברג מחזיקה במספר תפקידים במועצות מדעיות, לרבות הוועדה הרפואית המייעצת של האגודה הבינלאומית למלחמה בסרטן בקרב ילדים (ISCC), מכון הסרטן הלאומי האמריקאי, הקבוצה לאונקולוגיה בקרב ילדים ועוד. היא משמשת יו"ר משותפת של הוועדה לדם טבורי של מאגר תורמי המח העצם האמריקאי – NMDP.  ד"ר קורצברג היא הנשיאה של עמותת בנקי הדם הטבורי שהוקמה במרץ 2015.

ד"ר קורצברג קיבלה את התואר ברפואה מבית הספר לרפואה בניו יורק בשנת 1976, השלימה סטאז' בבית הספר לרפואה של דרטמות' והתמחות ברפואת ילדים ב- Upstate Medical Center בשנת 1979.

פעילות של ד"ר קורצברג במרכז רפואי דיוק בצפון קרוליינה
בשנת 1980 התחילה ד"ר קורצברג את הקריירה שלה במרכז הרפואי דיוק בצפון קרולינה בתפקיד של עמיתת מחקר בכירה בהמטו-אונקולוגיה ילדים. כעבור שלוש שנים היא מונתה לתפקיד של פרופסור משנה ברפואת ילדים, הפכה לפרופסור מן המניין ברפואת ילדים בשנת 1993 ופרופסור מן המניין בפתולוגיה בשנת 2003.

ד"ר קורצברג ייסדה את בנק הדם הטבורי של קרולינה (Carolinas Cord Blood Bank – CCBB) בשנת 1998 וביצעה השתלת דם טבורי ראשונה מתורם זר בשנת 1993.
בהובלתה של ד"ר קורצברג, הקים המרכז הרפואי דיוק תכנית השתלות בילדים שמוכרת היום בעולם כולו. בתכנית זו מטופלים ילדים הסובלים מסרטן, ממחלות של מערכת הדם והחיסון ועוד. בשבע השנים האחרונות תכנית השתלות הדם הטבורי במרכז הרפואי דיוק יזמה מחקרים בתחום שימוש בדם טבורי עצמי לריפוי ילדים הסובלים מנזק מוחי מולד ושיתוק מוחין (Cerebral Palsy – CP).

ד"ר קורצברג פרסמה יותר מ- 400 מאמרים במגזינים רפואיים מובילים וכתבה 30 פרקים עבור ספרי לימוד. היא נוהגת להנחות פוסט-דוקטורנטים וסטודנטים לרפואה בסביבה קלינית.

הקשר הישראלי של ד"ר ג'ואן קורצברג
בשנת 2009 טיפלה ד"ר קורצברג בהצלחה בעמית קדוש, ילדה ישראלית בת שש שסבלה מלוקמיה חריפה. למרות קמפיין כלל ארצי נרחב לחיפוש תורם מח עצם, לא נמצא תורם עבור עמית וחייה ניצלו בזכות השתלת שתי מנות דם טבורי מתורמים זרים שהושתלו ע"י ד"ר קורצברג בדיוק.
מספר ילדים ישראלים השתתפו במחקר הקליני לטיפול בילדים הסובלים משיתוק מוחין באמצעות השתלת דם טבורי עצמי*. הדם הטבורי של כמה מהם נשמר ע"י הוריהם בלידה בטבורית, בנק הדם הטבורי המשפחתי של המרכז הרפואי שיבא תל השומר.
ד"ר קורצברג ביקרה בישראל באפריל 2013 ושימשה דוברת מרכזית בוועדת Israstem. היא הרצתה בנושא "שינוי ייעודו של הדם הטבורי: השתלות ורפואה רגנרטיבית".

* הטיפול בוצע במסגרת ניסוי קליני רחב היקף מאושר FDA. לפרטים נוספים - : https://www.clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01147653
שותפים עסקים   מקבוצת טבורית
clal-briut tarya cord blood   logotaburitlogo-taburiton