אמנון פלץ הוא ממפתחי וחלוצי תחום שימור הדם הטבורי בישראל ונחשב כיום לאחד המומחים הבולטים בתחום. כמי שמחבר בין המחקר המדעי, היישום הרפואי, ההיבט הביטוחי והממשק העסקי, פלץ מוביל היום את מהפיכת שימור דם חבל הטבור והפיכתו לשירות נגיש לכלל האוכלוסייה ולמוצר מדף הזמין לכל. מתוך אמונה בפוטנציאל של הטיפול בתאי גזע ומתוך מחויבות להביא לציבור טיפולים חדשים המבוססים על מדע ישראלי, הוא שוקד כיום על גיוס משקיעים מהארץ ומהעולם וחיבורם למרכזי הרפואה בישראל.

אמנון פלץ התוודע לראשונה לתחום, הנחשב כיום לאחד המבטיחים בעולם הרפואה, לפני למעלה מעשור. תחילה עסק בניהול סיכונים למאגרי דם טבורי, בשותפות עם מדענים בכירים מביה"ח הדסה עין-כרם בירושלים, שהגיעו למסקנה כי נדרשת הקמה של מאגרי דם טבורי בישראל. הקמת המאגרים חייבה מומחיות רבה בניהול סיכונים, ופלץ גוייס למשימה זו. ברבות השנים הוא הפך למומחה בעל שם עולמי בתחום ניהול סיכונים למאגרי דם טבורי ואף חיבר את הספר המקצועי הראשון מסוגו בנושא. בעקבות פריצת הדרך הזו מונה פלץ ע"י חברת הביטוח "לוידס" - תאגיד הביטוח המוביל בעולם - כמורשה חתימה בשמה בעסקאות של ביטוח מאגרי דם מחבל הטבור.

במקביל לעיסוק בניהול סיכונים למאגרי דם טבורי, סייע פלץ לחברות ביוטק המתמחות בתחום. במוקד עבודתו עמדה חברת "גמידה-סל", שנמצאת היום בבעלות קונצרן "טבע" ואיש העסקים מוטי זיסר. החברה עוסקת כיום בהעשרה חוץ-גופית של תאי גזע ונחשבת למתקדמת מסוגה בעולם. החברה פעילה, בין השאר, בפיתוח ושיווק תרופות לטיפול בלוקמיה ובלימפומה. פלץ היה שותף לפעילות החברה בבעלות הקודמת, כאשר נדרשה מומחיותו להקמת מאגר דם טבורי של החברה.

במהלך עבודתו עם גמידה-סל נוצרו קשרי עבודה הדוקים בינו לבין ד"ר אבי טרבס, מוביל עולמי בתחום פיתוח שימושים בתאי גזע, ופרופ' ארנון נגלר, מנהל המערך ההמטולוגי ב"שיבא", הנחשב למדען בעל שם עולמי בנושא השתלת תאי גזע בכלל ודם טבורי בפרט.

בתקופה זו אף עסק אמנון פלץ בהכנת תוכניות עסקיות מפורטות למאגרי דם טבורי ובין היתר שימש כיועץ ראשי לחברת הביטוח "איילון" בתחום זה.

חדשנות מקצועית

במהלך השנים פיתח פלץ את הרעיון ליצירת פוליסת ביטוח ייחודית, המבוסס על התפיסה כי שימור דם טבורי הוא אירוע ביטוחי מובהק. ברגע שבו יזדקק הילד, שעבורו נאסף הדם הטבורי, לשימוש במנת הדם הטבורי, מדובר באירוע ביטוחי במהותו. זהו אירוע שניתן לצפות אותו מראש, להעריך את ממדיו הכלכליים, את תוחלת הסיכונים ואת המשמעויות הרפואיות שלו. בעקבות התפיסה הזאת גיבש פלץ, יחד עם מבטחי משנה ואקטוארים בכירים, את המתווה לפוליסת הביטוח הראשונה מסוגה בארץ ובעולם, שנועדה לבטח את איסוף ושימור דם מחבל הטבור ואת השימוש העתידי בו. בפוליסה זו בלטה החדשנות המקצועית, שכן מדובר במתן פתרון כולל לכל אפשרות של הצלת חיים.

פלץ חבר לקבוצת "כלל ביטוח פנסיה ופיננסים" לפיתוח ושיווק הפוליסה ויצר את התשתית להקמת החברה המובילה בתחום איסוף ושימור הדם הטבורי, היא קבוצת "טבורית". החברה הוקמה בשיתוף עם צוות מדענים בכירים וגורמים בעלי ניסיון בעולם הרפואה המלווים אותה מאז.
עם זאת, פלץ קבע את העיקרון שחברה פרטית עדיין לא בשלה להיות בעלים של מאגר דם פרטי, אלא רק גורם משווק, מתוך הכרה ברורה כי הקמה ותחזוקה של מאגר דם טבורי מחייבת ידע ומומחיות רפואית שאיננה נחלתם של חברות פרטיות, אלא רק של מרכזים רפואיים מובילים, שיכולים להתחייב לשמירת הדם לשנים רבות.

לפיכך, הצעד הבא היה לחבור למרכז רפואי מוביל ואכן קבוצת "טבורית" זכתה במכרז לשיווק בנק הדם הציבורי והפרטי של המרכז הרפואי "שיבא" בתל-השומר. "טבורית" הפכה לזרוע השיווקית הבלעדית של שני בנקי הדם הטבורי - מתוך הכרה שהבנק הפרטי יכול לסבסד את פיתוח הבנק הציבורי לתועלת הכלל - והיא נהנית כיום מחוזה בלעדי לעשר שנים.

פריצת דרך בעולם הרפואה

השילוב בין מאגר דם רפואי מוביל לפתרון ביטוחי מקיף וכולל הפך את קבוצת "טבורית" לחברה מובילה בתחומה. הבשורה החשובה שמביאה החברה - מוצר ביטוחי ייחודי המשלב גם ביטוח ביולוגי וגם ביטוח קלאסי - מאיץ את התפתחותה. בעוד הביטוח הביולוגי נועד לבטח את איסוף ושימור תאי גזע מדם חבל הטבור, הביטוח הקלאסי מספק כיסוי נרחב ביותר לעלויות השימוש במנת הדם עצמה וכל הפרוצדורה הרפואית הכרוכה בהשתלה עתידית. כאמור, הפתרון שפיתח פלץ, של כיסוי ביטוחי לכל צורך של הצלת חיים ולא רק להשתלת תאי גזע, כולל טיפול בחו"ל אם יהיה בכך צורך, מהווה פריצת דרך בעולם הרפואה הישראלי.

בשנת 2004 הקים אמנון פלץ, יחד עם משקיעים נוספים, את קבוצת "טבורית". הוא עוסק בפיתוחה ובהרחבת הידע לתועלת הציבור. מתוך הבנה כי תאי הגזע הם המילה האחרונה בשוק הביוטכנולוגיה, מנסה פלץ לגייס משקיעים נוספים מהארץ ומחו"ל לקידום המחקר המדעי בתחום ולחבר אותם למרכזי הידע הרפואי הבולטים בישראל. הוא מגדיר משימה זו כבעלת חשיבות קריטית לעולם הרפואה הישראלי וכמי שתסייע לישראל לשמר את מובילותה ואת יתרונה היחסי בתחום בעולם.

עם הגידול לביקוש למאגרי הדם הטבורי בעולם, עוסק כיום פלץ גם בשיווק הידע והניסיון שנצברו בישראל לחו"ל ופועל עם מספר גורמים בינלאומיים להפצת בשורת "טבורית" באירופה, ארה"ב ודרום-מזרח אסיה. "בתחום בו אני מתמחה", אומר פלץ, "הממשק שבין מדעי הרפואה ומוצרי ביטוח - קבוצת 'טבורית' מייצגת, לדעתי, את חוד החנית של השוק הישראלי, הן מבחינה ארגונית, הן מבחינה ביטוחית והן מבחינת ההון האנושי".

אמנון פלץ הוא יליד הארץ, נשוי + 3, תושב אורנית, דור שני בתחום הביטוח ומי שמנהל כיום את אחת מסוכנויות הביטוח המובילות בארץ בתחום. פלץ שירת שירות קבע בצה"ל ומונה בשעתו ע"י הרמטכ"ל להקים את מערך המודיעין של מצ"ח. פלץ זכה לשבחים על עבודתו והשתחרר בדרגת סרן. במשך שנים מילא שורה של תפקידים ציבוריים בלשכת סוכני הביטוח ובהם אב בית הדין הארצי של הלשכה. הוא היה מכותבי תקנון האתיקה של הלשכה ובין מנסחי הקוד האתי של סוכני הביטוח ומי שריכז את פרוייקט התקשוב והמיחשוב של הלשכה. גם כיום מעורב פלץ עמוקות בהוויה הביטוחית - כותב, מרצה ומייעץ לחברים רבים בנושאים ביטוחיים. פלץ הוא בוגר המכללה המשולבת לביטוח ובעל רישיון לעסוק בכל תחומי הביטוח.


שותפים עסקים   מקבוצת טבורית
mircas clal-briut tarya cord blood   logotaburitlogo-taburiton